Обичам старите български рецепти. Винаги ми е безкрайно интересно да пробвам някоя позабравена или пък непозната гозба. Никога не бях яла сушен зелен боб. Бях много заинтригувана и веднага реших да го пробвам. Още повече, че ми беше подарен лично от баба от . Тя ми разказа и за това ястие. Задължителните продукти, освен боба са суджук, кървавица, свински гърди и джолан. Точно ястие за мен - пълно с вкусни мръвки. Била съм в този край на гости на Дешка от Горно Драглище и знам, че техните колбаси са много специфични. Кървавицата е много ароматна, мисля, че я правят с праз, но не съм сигурна. А суджукът е от кълцано месо. Всъщност, това са и двете задължителни неща за Капама, която пак е от този край. След внимателно издирване открих в София едно прекрасно бутиково магазинче за колбаси, които се правят в Гоце Делчев. Най-хубавото е, че са традиционни, типични за този край. Рядко можеш да откриеш в готови колбаси чисто домашния вкус. Наистина бях много приятно изненадана. Магазинът се казва "Деликатесен" и се намира на ул. Костенски водопад 45А. Със сигурност следващата гозба ще е капама докато не са свършили суджука и кървавицата. Ето и рецептата за , както ми я описа баба .
Продукти за 4 порции
една връзка сушен зелен боб ( около г )
1 глава лук
3 - 4 с.л. оллио
1 ч.л. червен пипер
сол и черен пипер на вкус
едно парче кървавица
един суджук
200 г свински гърди
400 г свински джолан
Приготвяне
* Сварете боба във вода докато омекне. Нужни са му около три часа на слаб огън. Може да го накиснете във вода от предната вечер. В този случай времето за варене се намалява.
* Задушете лука в мазнината, добавете черние пипер и запържете свинските гъбди и джолана. Накрая сипете червения пипер. Долейте малко вода, колкото да се покрие месото и гответе до омекване на слаб огън. Към края на готвенето овкусете със сол.
* Смесете сварения боб с месото и го сипете в тава. Ако е нужно добавете още малко сол, както и от бульона на боба. Сложете кървавицата и суджука, нарязани на парчета. Запечете ястието за 30 - 40 минути и поднесете топло. Да ви е сладко!



0 comments