събота, 18 октомври 2008 г.

Калмари във винен сос




Продукти

2 големи калмара - туби

50 г масло
1 малка главичка ситно нарязан лук
2 скълцани скилидки чесън
1 ч.л. микс от сухи билки - магданоз, кориандър, копър, джинджифил, синап
1 ч.ч. бяло вино
1 ч.л. нишесте
сол и черен пипер на вкус
лимонов сок на вкус


Приготвяне


* Почистете калмарите и ги срежете от едната страна по дължина. Разтворете ги на дъска като лист.   По вътрешната страна с остър нож по диагонал направете леки разрези (без да прерязвате
докрай месото) на близко разстояние - около 0,5 см. Направете същите разрези и от другата страна за да пресечете линиите на ромбчета. Нарежете калмарите на квадратчена 6/6 см.





* Кипнете калмарите във вряща вода за не повече от 1 минута  за да се извият. Не варете по-дълго за да не станат жилави.

*  За соса запържете лука и чесъна в маслото на бавен огън. Прибавете сухите подправки и виното. Варете няколко минути за да се отнеме острия вкус на алкохола. Разтворете нишестето в малко студена вода и сгъстете соса. Овкусете с лимонов сок. Гъстотата на соса зависи от вашият вкус - ако желаете да е по-рядък добавете още вода и обратното - за да го сгъстите сипете още малко нишесте. Сложете калмарите в соса, кипнете и сервирайте с ледено бяло вино. Да ви е сладко!




.

Гризини с прошуто




Продукти

1 пакет гризини
прошуто крудо(сурово),фино нарязано
горчица
сусам

Приготвяне


Увийте всяка гризина с тънко парче прошуто .

Намажете прошутото от едната страна с горчица и поръсете с леко запечен сусам.

Пригответе гризините непосредствено преди консумация за да не се овлажнят и да омекнат.


петък, 17 октомври 2008 г.

Чушки бюрек





Продукти за 4 порции

8 печени и обелени червени пиперки
4 яйца
200 г сирене
магданоз
копър
скилидка чесън

За панировката

2 яйца
брашно
галета
олио за пържене

Приготвяне

Яйцата се разбиват леко с вилица и се изливат в тиган.Добавя се 1 с.л. олио.На слаб котлон яйцата се бъркат докато започнат да се втвърдяват.

Сиренето се натрошава с вилица,копъра и магданоза се нарязват на ситно,а скилидката чесън се намачква.Всичко се смесва с яйцата.

Почистените чушки се разрязват от едната страна и се разтварят напълно.Навсякъде се поставя от плънката.Загръщат се и отново им се придава първоначалната форма.Овалват се в брашно,яйце и галета.Оставят се за 10 мин.за да изсъхне панировката.Преди да се изпържат,отново се потапят в разбито яйце.

Сервират се с млечно-чеснов сос.

* Когато яйцата предварително леко се втвърдят,няма никаква опасност плънката да изтече.По този начин в пълнежа могат да се сложат повече яйца,става много по-вкусно.Двойната панировка също не позволява на плънката да изтече.Срязвам чушките за да може да се събере повече сирене.Когато са цели се пълнят по-трудно и към върха плънката винаги е недостатъчна.


Ябълкова пита с шоколад






Продукти за основата

220 г брашно
30 г какао
1/2 ч.л. бакпулвер
1 яйце
125 г пудра захар
125 г меко масло
1 ванилия
щипка сол

Продукти за пълнежа

4 ябълки
3 яйца
40 г пудра захар
200 мл течна сметана
100 г счукани орехи

 Продукти за глазурата

100 г черен шоколад
100 млтечна сметана
20 г масло

2 с.л. филирани бадеми






Приготвяне

* Разбийте маслото и захарта на пухкав крем. Добавете ванилията и яйцето, като продължавате да разбивате. Пресейте заедно брашното, бакпулвера и какаото. Добавете ги към маслото и омесете меко тесто.

* Разточете масленото тесто на тънък кръг с 2-3 см по-голям от формата, в която ще изпечете сладкиша. Пренесете го във форма за торта, покрита с хартия за печене, така, че да се получи борд от 2-3 см. Надупчете с вилица тестото и плътно го наръсете със счуканите орехи.

* Обелете ябълките и ги нарежете на резенчета. Подредете ги ветрилообразно върху орехите.

* Разбийте яйцата със захарта и добавете сметаната. Изсипете сместа върху ябълките и изпечете сладкиша в предварително загрята на 170 * фурна за около 35 - 40 минути.

* Смесете продуктите за глазурата и ги загрейте заедно на слаб огън или в  MW фурна. Разбъркайте докато получите гладък крем.

* Залейте изстудената ябълкова пита с шоколадовата глазура. Гарнирайте с филирани бадеми. Да ви е сладко!

* Сладкишът ще стане много вкусен и с круши. Може да замените орехите с други ядки по избор. Когато разточвате масленото тесто е добре да правите това върху хартия за печене. След това пренесете във формата разточеният кръг заедно с хартията. Така ще предотвратите накъсване на тестото.





.

четвъртък, 16 октомври 2008 г.

Орехов сладкиш






Продукти

5 яйца
1 1/2 ч.ч.захар
3 ч.ч. смлени орехи
1 с.л. галета
1 ванилия
настъргана кора от 1/2 лимон

Крем

1/2 литър прясно мляко
5 с.л. захар
4 с.л. брашно
2 жълтъка
1 ванилия
100 г натурален шоколад

какао за поръсване
орехи за гарниране

Приготвяне

* Разбийте на пухкав крем жълтъците с половината от захарта. Прибавете лимоновата кора и ванилията.

* Разбийте на сняг белтъците и постепенно добавете останалата захар , като продължавате да разбивате. Смесете внимателно жълтъчната смес с белтъците , като ги редувате с орехите и галетата.

* Постелете голяма правоъгълна тава (от фурната) с хартия за печене. Изсипете ореховото тесто и го загладете. Изпечете в предварително загрята на 150* фурна. Ореховата кора бързо прегаря,затова фурната трябва да е слаба и по-скоро да се суши , отколкото да се пече.

* Сварете крем от млякото , жълтъците , ванилията , захарта и брашното. След като сварите крема , докато е горещ , сипете в него шоколада , начупен на парченца и разбъркайте добре. Оставете крема да се охлади , но не напълно.

* Отрежете ореховата кора на две еднакви парчета. В подходящ съд с по-висок борд сложете едната половина. Сипете половината от леко топлият крем и покрийте с другата кора. Намажете с останалият крем , поръсете с какао и гарнирайте с орехи.

* Поставете сладкиша в хладилника и сервирайте след няколко часа , още по-добре на другия ден.



вторник, 14 октомври 2008 г.

Зеленчуков терин







Продукти за крема:

200 г сирене Рикота
100 г сирене Пекорино
30 г бадеми
50 г кедрови ядки
150 мл разбита безсолна сметана
20 г желатин (2 пакетчета)
сол, черен пипер
накъсани листа пресен босилек
2 скилидки счукан чесън


Зеленчуци:

тиквички
моркови
печени чушки






Приготвяне

* Нарежете тиквичките и морковите на тънки и дълги ленти. Запечете тиквичките леко на тиган - грил, а морковите леко бланширайте.

* Смесете  двата вида сирене с ядките, босилека и стопения на водна баня желатин. Овкусете със сол, пипер и счукан чесън.

* Към крема добавете разбитата сметана и разбъркайте добре.

* Покрийте дъното и стените на кексова форма или форма за терин с полиетиленово фолио.

* Облечете цялата форма с грилованите ленти тиквичка. Подредете ги така, че леко да се застъпват, а краищата им свободно да висят извън формата.

* Сипете във формата половината от крема и загладете. Върху него наредете пласт от морковите.

* Покрийте ги с останалия крем. Сложете чушките и закрийте всичко с висящите лентички тиквички. Притиснете с длани и приберете терина в хладилника за няколко часа. Сервирайте с препечени филийки. Да ви е сладко!






сладко!

Чеснов сос






Продукти

1 голяма глава чесън
1 ч.ч. олио
сол на вкус
оцет на вкус
копър

Приготвяне

Чесънът се изстисква през преса или се счуква много фино.На много тънка струйка,почти на капки се прибавя олиото,като сместа непрекъснато се разбива с миксер.Получава се гъст сос,подобен на майонеза.Преди края на разбиването се овкусява с оцет и сол.Подправя се с накълцан пресен копър.

Сосът е подходящ за салати,пържена риба и е страхотна разядка.




Зелена салата с пармезанови крутони







Продукти за 4 порции

1 голяма салата
4 яйца
50 г масло
50 г пармезан
200 г бял хляб - тост
черен пипер

За дресинга

3 счукани скилидки чесън
1 лимон
1 ч.л.паста аншоа или 2-3 филета аншоа
2 с.л.горчица
2 ч.л.сос "Уорчестър"
150 мл зехтин или олио
сол на вкус

Приготвяне

Сварете яйцата 4-5 мин.и ги оставете да се охладят.

В тиган стопете маслото на средна температура и добавете ситно настъргания пармезан.Нарежете хляба на кубчета и го сложете в маслото.Подправете с черен пипер и разбъркайте добре за да може маслото и сиренето добре да полепнат по хапките. Изпържете ги до златисто като разбърквате непрекъснато.

Сложете всички съставки за дресинга в блендер и сипете само 2-3 с.л.от зехтина. Разбийте. Щом се получи гладка паста,добавете останалия зехтин и доразбийте,докато всичко се смеси на хомогенна заливка.

Накъсайте салатата и я залейте с дресинга.Разбъркайте и я разпределете на порции.Наредете отгоре яйцата,нарязани на четвъртинки и посипете с крутоните.

Източник : кулинарно списание

Желирана млечна салата






Продукти

400 г изцедено кисело мляко
200 г квасена сметана
2 големи краставици
11/2 пакетче желатин (15 г)
чесън
копър
сол
печени бадеми






Приготвяне

Краставиците се накълцват на ситно. В купа се смесва киселото мляко и сметаната . Подправя се на вкус със сол, чесън и нарязан на ситно копър. Разбърква се добре. Желатина се разтваря на водна баня в малко вода и се разбърква с киселото мляко и сметаната.Накрая се прибавят краставиците и салатата се обърква добре.Изсипва се в кексова форма, намокрена със студена вода за да може по-лесно да се обърне салатата когато се желира. Оставя се в хладилник за няколко часа.

При поднасяне гарнирайте с печени бадеми.

Ако се затрудните с обръщането на салатата, първо потопете кексовата форма за кратко в гореща вода.Салатата става много пухкава, а сметаната и придава по-нежен вкус. Не слагам бадемите вътре, защото омекват, а когато са наръсени върху салатата остават хрупкави и с приятен аромат. Салатата би могла да се нарече "Желирана Снежанка", но е по-различна заради сметаната в нея, а и не посмях да се възползвам от името на тази така популярна салата.



Зелена баница на охлювчета







Продукти

500 г спанак
1 връзка пресен лук
1 връзка пресен чесън
1 връзка пресен магданоз
1 връзка пресен копър
1 връзка джоджен

200 г краве сирене
2 яйца
125 г топено масло
1-2 с.л. кисело мляко
1 с.л. брашно
1/2 ч.л. сода за хляб
сол на вкус
1 пакет кори за баница

1 яйце, заквасена сметана и малко топено масло за заливане







Приготвяне

* Нарежете спанака и всички останали зелении и ги задушете в част от маслото.

* Когато сместа поизстине, добавете и останалите продукти. Разбъркайте.

* Намажете всяка кора с масло, прегънете я на две и отново намажете. Сложете от плънката навсякъде и завийте на руло.




* Разрежете на четири парчета.




* Наредете парчетата плътно едно до друго, обърнати като офлювчета в намаслена тава, поръсена с галета.







* Преди печене, залейте баницата с едно разбито яйце, смесено с малко топено масло и заквасена сметана. Изпечете в предварително загрята на 180* фурна. Да ви е сладко!

















.


понеделник, 13 октомври 2008 г.

Шоколадови бисквити с ядки



Продукти

120 г меко масло
120 г кафява захар
1 яйце
150 г брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
1 ванилия
20 г какао
100 г черен шоколад
100 г лешници
3 с.л. прясно мляко

Приготвяне

* Разбийте маслото със захарта. Добавете яйцето. Пресейте брашното, какаото, бакпулвера и ванилията над маслената смес и разбъркайте. Натрошете на парченца ядките и шоколада и ги сипете в тестото. Накрая налейте и прясното мляко. Разбъркайте.

* В тава, покрита с хартия за печене сипете малки купчинки с помощта на две чаени лъжички. Оставете по-голямо място между бисквитите, защото при печене се разливат.

* Изпечете сладките в предварително загрята на 170* фурна за около 10-12 минути.

Рецептата е от "Да печем с любов"