петък, 1 юли 2011 г.

Гранитé от краставица с бадемово мляко и желе от диня



    Представям ви една изключително свежа напитка, която миналата година видях в Италия. Комбинацията е малко необичайна, но ви уверявам, че е изумително вкусна. Съставките се съчетават невероятно добре помежду си, свежестта на коктейла е уникална, а колорита е много примамлив.  Да не говорим, че се получи трикольора на българското знаме. Ще се радвам, ако ви заинтригувам и решите да опитате. Нали знаете, че съм фен на експериментите? Хайде и вие!

 Продукти за 6 - чаши

За желето от диня


500 г диня
70 г захар
8 г агар - агар или 10 г желатин

За гринитé  от краставици

250 г краставици
90 г захар
150 мл вода

За бадемовото мляко

400 г вода
60 г сурови белени бадеми
60 г захар
1 ванилия
1 горчив бадем или капка бадемова есенция






 Приготвяне

* Почистете динята от семките, сложете я в дълбок съд заедно със захарта и пасирайте на пюре. Стопете желатина на водна баня с малко вода, сипете го при пюрето и разбъркайте. Оставете да се желира в хладилника, като от време на време разбърквате. Ако имате възможност да ползвате агар - агар вместо желатин не се колебайте, желира мигновено и консистенцията е много нежна и приятна.

* Почистете краставицата от кората и семките. Пасирайте я до гладкост заедно със захарта и водата. Сипете я в подходящ съд и замразете във фризера поне за 4 -5 часа, като периодично разбърквате.

* За да направите бадемовото мляко първо смелете фино в блендер бадемите и захарта. Добавете водата и ванилията и с пасатора направете млякото възможно най-гладко. Прецедете през цедка.

* На дъното на чашите сипете малко от желето от диня, върху него няколко лъжици от гранитéто от краставица, отгоре налейте малко от бадемовото мляко и сервирайте веднага. Да ви е сладко!



понеделник, 27 юни 2011 г.

Чийзкейк бисквитки





    Представям ви едни изключително вкусни сладки. Меки и сочни вътре, а същевременно хрупкави отвън. Черешите ги правят свежи, а вкусът на чийзкейк просто се разлива по небцето. Оригиналната рецепта може да видите  тук. Опитайте ги, много са хубави!

Продукти

200 г натурално крем сирене
150 г захар
100 г меко масло
1 яйце
ванилия
настъргана лимонова кора
200 г брашно
1/2 ч.л. бакпулвер
1 пакет чаени бисквити
пресни череши





Приготвяне

* С бъркалка разбъркайте сиренето, маслото, захарта, яйцето, ванилията и лимоновата кора. Пресейте брашното с бакпулвера и го сипете при сиренето. Разбъркайте. Трябва да получите меко и лепкаво тесто, което по-скоро прилича на кексово. Приберете тестото в хладилник или фризер за да се охлади добре преди да продължите по-нататък.

* Натрошете бисквитите или ги смелете в блендер. Преценете сами дали да са на фини трохи или на по-едри. Лично аз обичам да са по-едри за да хрупкат след изпичането. Препоръчвам ви някакви чаени бисквити с мед, много е ароматно с тях. Разбира се, може да им добавите ядки или да ги замените с какаови.

* С лъжичка оформете топче от тестото и го сложете в бисквитените трохи. Оваляйте го в тях. По същият начин оформете цялото тесто.

 



 * Поставете топчетата в тава, покрита с хартия за печене. Аз ги сложих върху оризови подложки, които са специално за бисквити и са ядливи. Почистете черешите от костилките и във всяка сладка сложете по едно плодче като натиснете леко навътре. Предпочетох да използвам сурови плодове, а да не ги обработвам термично, както е в оригиналната рецепта.




* Изпечете бисквитите в предварително загрята на 180* за около 15-20 минути или докато добият приятен загар. Може да овкусите тестото с други аромати.  Да ви е сладко!






.